Povrch garážovej brány – štruktúra povrchu brány

Sekcia garážovej brány

Povrch garážovej brány závisí od typu sekcií, ktoré sú na výrobu garážovej brány zvolené. Sekciou garážovej brány voláme jednotlivé lamely alebo časti, z ktorých je zhotovené krídlo garážovej brány. Tieto sekcie sa obvykle vyrábajú tzv. sendvičovým spôsobom. To znamená, že z obidvoch strán sekcie je oceľový plech a medzi dvoma plechmi je najčastejšie polyuretánová pena. V niektorých prípadoch výrobca používa aj hliníkové plechy.

Efektívny povrch garážovej brány woodgrain

Povrch garážovej brány teda závisí od spôsobu opracovania povrchovej úpravy oceľových (alebo hliníkových) plechov. Najstarší a dodnes pravdepodobne najčastejší spôsob úpravy povrchu brány je tzv. úprava drevený povrch (woodgrain). Štruktúra povrchu brány pripomína kôru dreva. Takáto povrchová úprava garážovej brány je považovaná za najefektívnejšiu z hľadiska údržby brány. Nakoľko sa garážová brána často nachádza priamo na ulici, je vystavená znečisteniu z okolia. Jemne štrukturovaný povrch brány zabezpečuje, že malé nečistoty a drobné škrabance prakticky nevidieť.

Priemyselný povrch stucco

Podobný typ povrchu garážovej brány sa používa aj v priemyselnom vyhotovení garážových brán. Štruktúra povrchu je trošku hrubšia, výrobcovia ju nazývajú aj štruktúra omietky (stucco). Takýto povrch brány sa naviac podobá na štruktúru omietky na stenách budovy. Jej údržba je tiež efektívna a nenáročná. V priemyselných priestoroch sú garážové brány náchylné na rôzne škrabance a ťuknutia prechádzajúcimi mechanizmami. Preto je takýto povrch brány mimoriadne vhodný do tohto prostredia.

Elegantný hladký povrch garážovej brány

Ak nie je garážová brána priamo na ulici, ale je chránená plotom a odstupom od cesty, je vhodná voľba aj tzv. hladký povrch garážovej brány. V súčasnosti je takýto povrch veľmi populárny. Hladký povrch brány je esteticky momentálne najviac vyhovujúci k moderným typom stavieb. Je príznačné, že najčastejšia farba garážovej brány, ktorá sa spája s týmto povrchom je sivá alebo antracitová. Hladká plocha povrchu brány nie je náchylnejšia na nečistoty a škrabance. Všetky takéto nedostatky sú však na nej viac viditeľné. Preto je aj náročnejšia na údržbu. Ak teda chcete mať garážovú bránu v súlade s momentálnym trendom, budete ju musieť častejšie čistiť.

Vychytávka polygrain

Vychytávka v typoch povrchov garážovej brány je tzv. úprava polygrain. Je to povrch, ktorý vzhľadovo pripomína drobný piesok. Používa sa obvykle pri tmavých farbách sekcií garážových brán, kedy jeho štruktúra najviac vynikne. Takáto povrchová úprava pôsobí veľmi efektne, ale zákazník si musí za ňu priplatiť. Dnes už ale prirážka za takúto úpravu nie je taká vysoká. V tmavých farbách sekcií ju seriózni výrobcovia dokonca držia na sklade. Nie je teda potrebné čakať nekonečné týždne na špeciálnu objednávku.

Návrat hore