Priemyselná sekcionálna brána – brána veľkých rozmerov.

Priemyselná sekcionálna brána, ktorá je prevažne určená do výrobnej alebo predajnej prevádzky má špeciálne požiadavky na fungovanie. Je to často požiadavka na nadštandardne veľký rozmer priemyselnej brány.

Priemyselná sekcionálna brána – rozmery

Rozmery bežných garážových brán sa pohybujú od šírky 2000 mm u garáže pre jedno auto až do šírky 5500 mm u garáží pre dve autá. Pri väčších šírkach sekcionálnych brán už hovoríme o priemyselných bránach. Štandardná výška bežnej garážovej brány je cca 2200 mm. Brány do špeciálnych priestorov napríklad výrobné haly alebo obchodné priestory dosahujú často až výšku 5000 mm a viac.

Priemyselná sekcionálna brána je z dôvodu svojich veľkých rozmerov aj váhovo v inej kategórii, ako bežné garážové brány. Panely garážovej brány sa vyrábajú z oceľového plechu. Tieto takzvané sendvičové panely sa skladajú z dvoch oceľových plátov, medzi ktoré sa pod tlakom vstrekuje polyuretánová pena. Pri veľkých rozmeroch priemyselnej brány by takáto brána mala nadmernú váhu a nebolo by možné ju ovládať elektrickým pohonom. Z tohto dôvodu existujú výrobcovia priemyselných sekcionálnych brán, ktorí na výrobu panelov používajú ľahší hliník.

Ovládanie priemyselnej sekcionálnej brány

Priemyselná sekcionálna brána z hliníkových sendvičových panelov je váhovo v úplne inej kategórii, ako brány oceľové. To znamená, že aj pri bránach väčších rozmerov môžeme zabezpečiť ich ovládanie pohonom s diaľkovým ovládaním, prípadne ovládaním tlačidlom umiesteným na stene. Sekcie priemyselných sekcionálnych brán môžete vzájomne kombinovať. To znamená, že krídlo brány môže byť vyrobené z hliníkových aj oceľových sekcií, pokiaľ to váha brány dovolí. Robí sa to hlavne pre zníženie ceny brány, nakoľko panely vyrobené z hliníka sú podstatne drahšie ako panely oceľové.

Estsetické požiadavky na priemyselnú sekcionálnu bránu

Priemyselná brána nemusí byť len brána funkčná, mala by spĺňať aj vysoké estetické požiadavky. Napríklad pri prevádzkach typu autosalóny alebo rôzne iné obchodné priestory býva často kladená požiadavka na presklenie brány. Priemyselné sekcionálne brány môžu mat presklenie ako v hliníkových, tak aj v oceľových sekciách. Dokonca niektoré brány majú kompletné presklenie vo všetkých sekciách. Takéto brány vyzerajú naozaj efektne, ale cenovo sú niekde úplne inde ako sekcionálne brány bez presklenia.

Návrat hore