Garage doors

SMART DOOR znamená múdre riešenia pre garážové brány a všetko čo s touto témou súvisí. Toto slovné spojenie obsahuje skúsenosti, odbornosť, tvorivosť, pripravenosť k riešeniam a dobré vzťahy.

Predávame a vyrábame garážové brány a kompletnú bránovú techniku už 25 rokov. Pôvodne sme pôsobili vo firme s úspešným produktom OLYMPS DOOR, ktorý sme vyvinuli a dostali na trhy v strednej Európe a tiež na Ďaleký Východ.

Dnes sa zameriavame na výrobu klasických garážových brán pre rezidenčné domy ale tiež aj dodávkami, montážou a servisom špeciálnych aplikácií, ktoré je potrebné vyrobiť na mieru zákazníkovi ako protipožiarne brány, nakladacie rampy, mostíky a všetko čo sa týka bránovej techniky.

Vieme využiť naše dlhodobé skúsenosti na tomto trhu, ako aj tím skúsených odborníkov, s ktorými spolupracujeme už dlhé roky. Vybudovali sme si dlhodobé dobré vzťahy s najkvalitnejšími dodávateľskými firmami a tak sa stávajú kvalitné komponenty súčasťou našich riešení. Toto je naša konkurenčná výhoda – dlhodobé vzťahy s odbornými pracovníkmi a dodávateľmi, ktoré dokážu zákazníkovi zabezpečiť kvalitný produkt a služby za dobré ceny.

The motor itself has a transformer which keeps all electronics in operating temperature, thus hardly anything can endanger it, even in garages without heating or insulation. The remote control is equipped with a standard battery, which is sensitive to temperatures below zero, therefore we do not recommend storing the remote control in a parked car. It is also the most practical to have it on hand whenever you need to enter to your garage.

In case a customer has another entrance to the garage i.e. where the entrance is also from inside of the family house, it is not necessary to have a handle outside of the garage door. This, together with the self-locking mechanism, prevents forced opening. Any outdoor components, mechanical handles or locks make your garage door more vulnerable.

In case of power outage, one can easily unplug the motor, thus releasing the door and controlling it manually. If your garage does not have another entrance, then it will be equipped with a handle and safety lock, allowing for the motor to be disconnected. For a longer absence i.e. when the garage door is not used for a longer period of time, it is possible to fix it from inside with metal hasps.

In case you do not have another remote control or a replacement, you have to disconnect the garage door from the motor, operate it manually and fix it from inside with hasps. If you can, use your second remote control and contact your supplier as soon as possible, who will for safety reasons erase the memory of the receiver and will encode the old and the new remote control. This is to ensure that somebody who finds the remote control, will not be able to open the garage door. This rather simple task will be arranged for you by any authorized installer of OLYMPS DOOR.

Garage door usually does not require any special maintenance. It is however recommended that at least once a year, and preferably twice a year, a general maintenance of the motor is performed. This can be done by any authorized installer of OLYMPS DOOR.

It happens that in the winter times at minus temperatures the seal around the garage door hardens. As a result, the garage door moves harder or slower. This is something normal and there is no need to do anything with this.

COMMON ISSUES

Service Areas

Luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Denver

Excepturi ex Delectus autem Ex vel corporis quis Risus excepturi Amet maec!

Los Angeles

Excepturi ex Delectus autem Ex vel corporis quis Risus excepturi Amet maec!

San Jose

Excepturi ex Delectus autem Ex vel corporis quis Risus excepturi Amet maec!

Phoenix

Excepturi ex Delectus autem Ex vel corporis quis Risus excepturi Amet maec!

PRICE OFFER FOR SMART DOOR GARAGE GATE
Scroll to Top