Dizajn brány – farebná úprava povrchu garážovej brány

Farbený dizajn garážovej brány

Povrchová úprava garážovej brány je dôležitá pre jej trvanlivosť a tiež pre ľahkú údržbu brány. Prvý dizajn garážovej brány na našom trhu bol v bielej farbe, ostatné farby ste si mohli zvoliť za príplatok. Farbenie sa robilo v rôznych firmách, ktoré neboli súčasťou výrobného procesu. Tak vznikali rôzne nedokonalosti, napríklad odchýlky vo farbe jednotlivých sekcií garážovej brány. Bežne sa stávalo, že niektorí výrobcovia v snahe ušetriť, používali lacné nátery na sekcie garážovej brány. Zákazník tak po niekoľkých rokoch používania garážovej brány zistil, že farba sa lúpe alebo bledne. Oprava takto postihnutej sekcie je veľmi náročná, často bolo výhodnejšie vymeniť celú bránu.

Imtitácia dreva

Dizajn garážovej brány v imitácii dreva prišiel na trh neskôr ako štandardné RAL farby. Najskôr bol výber dizajnov veľmi obmedzený, výrobcovia garážových brán ponúkali dizajn len v imitácii dreva zlatý dub a tmavý dub. Neskôr v snahe získať zákazníka začali rozširovať ponuku dizajnov povrchov tak, aby sa prispôsobili výrobcom okien. Dizajn brány totiž zákazník obvykle ladil s farbou okien na dome. Dnes je v ponuke široký sortiment dizajnov garážových brán vo vyhotovení imitácia dreva. U zákazníkov bol tento dizajn garážovej brány veľmi obľúbený. Pribúdali možnosti výberu dekorov od pôvodného zlatého duba, cez obľúbený tmavý dub až po exkluzívne dekory ako orech alebo mahagón.

Niektorí výrobcovia sa pokúšali zarobiť na spoplatnení tzv. exkluzívnych dekorov, čo však bolo neseriózne. Pri výrobe jednotlivých dizajnov garážovej brány nevznikajú vyššie náklady na imitáciu exkluzívneho dreva tak, ako to je u skutočného dreva. Tento fakt si zákazníci často neuvedomili a priplácali zbytočne za takzvaný špeciálny dizajn garážovej brány. Dúfajme, že dnes sa už zákazník s takýmto postupom nestretáva, vďaka serióznym výrobcom garážových brán, ktorí zákazníkovi ponúkajú skutočný produkt v skutočných cenách.

Technológia povrchovej úpravy

Dizajn garážovej brány – imitácia dreva bol spočiatku technologicky problematický. Výrobcovia používali technológiu fólií nanášaných na povrch sekcií garážovej brány. Farebné fólie boli pod tlakom a pomocou vysokej teploty nanášané na oceľový povrch sekcií garážovej brány. Povrch brány tak tvorila fólia s farebnou imitáciou rôznych farieb drevených povrchov. Po niekoľkých rokoch používania tejto technológie sa však ukázalo, že na niektorých bránach sa fólie začínajú odlupovať. Z estetického hľadiska to bol veľký problém, nakoľko odlupovanie sa nedalo zastaviť, resp. opraviť. U takýchto zákazníkov bola nutná kompletná výmena všetkých garážových sekcií čo nebýva najlacnejšia záležitosť. Najväčšmi týmto neduhom trpeli brány, ktoré boli situované na južnú stranu. Vplyvom slnka a tepla sa fólie začali odlupovať niekedy už po štyroch – piatich rokoch používania garážovej brány. Dizajn garážovej brány tak utrpel značné nedostatky.

Po takýchto skúsenostiach, kedy často museli seriózni výrobcovia uhradiť náklady spojené s výmenou sekcií sa od technológie nanášania fólie upustilo. Dizajn brány v imitácii dreva je však u zákazníkov veľmi obľúbený, bolo preto potrebné hľadať vhodnú technológiu. V súčasnosti sa dizajn garážovej brány imitácia dreva rieši rôznymi farbiacimi technólgiami (napr. technológia Duraprint). Tieto technológie dokonale napodobnia štruktúru a farbu dreva na povrchu sekcií. Navyše pri používaní týchto technológií nedochádza k poškodzovaniu povrchu sekcií vplyvom počasia.

Návrat hore