Pohony garážových brán na diaľkové ovládanie

Podmienky pre inštaláciu pohonov garážových brán

Garážová brána na diaľkové ovládanie je inštalovaná v garáži, kde je zabezpečený prívod elektrickej energie. Pre bežné pohony garážových brán stačí 24V zástrčka. Táto by mala byť ideálne umiestnená na strope garáže, nakoľko veľká väčšina elektrických pohonov je montovaná na strop. V niektorých prípadoch sa používajú tzv. bočné pohony, ale to je väčšinou u veľkých a ťažkých brán.

Typy pohonov

Pohony garážových brán sa delia podľa výkonu – čím je Vaša brána väčšia a ťažšia, tým výkonnejší pohon potrebujete. Od výkonu potom samozrejme závisí aj cena. Dodávateľ pohonov garážovej brány by Vám mal podľa rozmerov brány (šírka x výška brány) vedieť vypočítať jej hmotnosť a zadefinovať pre Vás najvhodnejší typ pohonu. Ďalší ukazovateľ, na ktorý by ste sa mali pýtať je rýchlosť otvárania. Tento ukazovateľ oceníte, ak máte garážovú bránu umiestnenú priamo na cestnej komunikácii. Potrebujete sa preto rýchlo odpratať z cesty ostatným vozidlám. Pre porovnanie pohony garážových brán LiftMaster majú rýchlosť otvárania od 100 mm/s až do 20 mm/s v závislosti od výkonu.

Príslušenstvo a pohony garážových brán

Štandardné príslušenstvo k pohonu garážovej brány je motorová dráha. Táto by mala byť súčasťou ceny, bez nej Vám je totiž pohon na nič. Jednotliví výrobcovia nemávajú kompatibilné dráhy k pohonom garážových brán, takže aj pri výmene starého pohonu je potrebné meniť aj dráhu. Ďalej by mal byť v cene pohonu minimálne 1 ks diaľkového ovládača. Podľa potreby by Vám mal dodávateľ zabezpečiť ďalšie diaľkové ovládače a pri montáži pohonu Vám ich aj nakódovať. Niektorí výrobcovia dávajú do základnej zostavy aj nástenný ovládač. Tento sa montuje na stenu zvnútra garáže a umožňuje tak ovládať garážovú bránu aj bez použitia diaľkového ovládača.

Montáž a pohony garážových brán

Montáž pohonu garážovej brány je pomerne jednoduchá, ale ideálne je, keď ju zabezpečí dodávateľ. Pri reklamácii prípadne rôznych nedorozumeniach je to praktickejšie. Samotná montáž trvá približne 2-3 hodiny vrátane demontáže starého pohonu. Prípravu na montáž a potrebné podmienky konzultujte s dodávateľom vopred.

Návrat hore