Aké sú sekcionálne garážové brány? Výhody a nevýhody jednotlivých typov garážových brán

Výberu garážovej brány by sme mali venovať patričnú pozornosť. Garážová brána musí byť predovšetkým funkčná, kvalitná a bezpečná. To však samozrejme nevylučuje estetickú stránku. Správnym výberom typu, dizajnu i farby či dekóru môže Vaša garáž dokonale dopĺňať samotný dom. Na trhu nájdeme niekoľko základných typov garážových brán a každý z nich má svoje pozitívne i negatívne stránky. Tento článok Vám pomôže vybrať si bránu, ktorá vyhovie všetkým Vašim požiadavkám a bude Vám tak slúžiť mnoho rokov.

Sekcionálne garážové brány

Známe aj pod názvom sekčné brány, tento typ oprávnene patrí medzi najobľúbenejšie garážové brány. Sú elegantné, moderné a pohodlné. Otvárajú sa smerom nahor a vodorovné sekcie sa zasúvajú pod strop, čím umožňujú maximálne využitie priestoru v garáži a sú vhodné aj pre stiesnené priestory.

Majú výborné izolačné vlastnosti a je možné do nich implementovať i prechodové dvere poskytujúce pohodlný vstup do garáže aj pre chodca. Nevýhodou je mierne zníženie svetlej výšky garáže a znemožnenie využitia priestoru pod stropom na iné účely.

Posuvné garážové brány

Posuvné brány fungujú na podobnom princípe ako tie sekcionálne garážové brány, rozdielom je, že jednotlivé diely sú zvislé a nezasúvajú sa pod strop, ale na stranu. Zaberajú minimálny priestor, neuberajú z výšky garáže a výhodou je, že sa dajú otvoriť i čiastočne pre pohodlný prechod. Oproti sekčným bránam však majú nižšie tepelnoizolačné vlastnosti a keďže sa inštalujú z vnútornej strany, nevyhneme sa pri nich viditeľným osteniam.

Rolovacie garážové brány

Konštrukciu rolovacích brán môžeme prirovnať k okenným žalúziám. Hliníkové lamely sa rolujú do boxu, ktorý môže byť osadený z vonkajšej či vnútornej strany, ale aj priamo v stavebnom otvore.

Tento typ brány skutočne nezaberá takmer žiadny priestor a je ideálny aj pre garáže s nízkym podjazdom a rekonštrukcie. Je ľahký a vyznačuje sa veľmi tichou prevádzkou. Nevýhodami sú vyššia cena či horšie tepelnoizolačné vlastnosti. Do rolovacej brány nie je možné integrovať dvere.

Krídlové garážové brány

Napokon, krídlové brány sú klasickým riešením, ktoré je lacné, spoľahlivé a jednoduché na inštaláciu. Oproti sekcionálnym bránam n ezaberajú žiaden priestor vo vnútri garáže, no z otvárania smerom von vyplýva hneď niekoľko nevýhod – znemožňuje parkovanie pred garážou a v zime sa nevyhnete poctivému odhŕňaniu snehu. Tento typ brány nie je použiteľný ak terén pred garážou stúpa.

Ovládanie garážových brán

Automatické otváranie garážovách brán na diaľku je už dnes takpovediac samozrejmosťou pri všetkých typoch garážových brán. Automatický pohon Vám život určite zjednoduší – ušetrí Vám množstvo času a najmä v prípade nepriaznivého počasia je neoceniteľným pomocníkom.

K dispozícii sú aj smart systémy, ktoré Vás spoľahlivo upozornia na otvorenie či zatvorenie brány a umožňujú jej ovládanie z akejkoľvek vzdialenosti poskytujúc ešte väčší komfort a bezpečnosť.

Vzhľad garážových brán

Najštandardnejšími materiálmi garážových brán sú hliník a oceľ. Kombinované bývajú s inými materiálmi ako laminát či sklo. Sekcionálne garážové brány, posuvné brány aj krídlové brány je možné kvalitným náterom upraviť podľa želenia zákazníka. Populárne sú neutrálne farby – biela, antracitová, ale aj imitácie rôznych typov dreva.

Luxusným riešením, ktoré pozdvihne vzhľad Vašej stavby na ďalšiu úroveň, sú drevené garážové brány. Ako pri všetkých exteriérových drevených prvkoch aj tu treba rátať so zvýšenými nárokmi na údržbu.

Aké kritériá zohľadňovať pri výbere garážových brán?

Pri výbere garážovej brány treba mať na pamäti, že takáto brána je najväčším pohyblivým objektom na fasáde Vášho domu. Je dobé vopred si premyslieť, čo očakávame od kúpy.
V prípade, že hľadáte čo najlacnejší produkt, zamerajte sa na sekcionálne garážové brány. Takéto brány nie sú náročné na osadenie, vyžadujú však určité priestorové podmienky.
Ak nemáte aspoň 13 cm priestor nad garážovým otvorom, tak bude vhodná rolovacia, alebo krídlová brána. U krídlovej brány neodporúčame zákazníkom elektrický pohon. Sekcionálne a rolovacie brány môžete používať na ručné ovládanie, ako lacnejší variant alebo si priplatiť za pohon s diaľkovým ovládaním.

Čo sa týka dizajnu brány a jej farby je dobré ladiť ju s farbou okeníc alebo fasádou. Ak sa neviete rozhodnúť, bielou nič nepokazíte. Taktiež dizajny u sekcionálnych garážových brán a krídlových brán si môže zákazník vybrať. Od univerzálneho pásového, cez hladký alebo kazetový. Momentálne je trendy brána s akýmkoľvek vlastným dizajnom, potlačená špeciálnou technológiou.

Ďalej je dôležité si uvedomiť, že ak nemáte iný vchod do garáže, môže byť problém pri výpadku prúdu alebo zlyhaní elektrického pohonu. V týchto prípadoch je potrebné nechať si namontovať tzv. núdzový zámok. Tento Vám namontujú zvonka garážovej brány a v prípade potreby ním dokážete odpojiť pohon a ovládať bránu ručne. Toto sa netýka brán krídlových, kde sa elektrický pohon neodporúča.

Veľmi dôležitý je aj výber dodávateľa garážovej brány. Brána by mala slúžiť niekoľko desiatok rokov a je dôležité mať spoľahlivého a seriózneho partnera po celú dobu. Nielen na servis počas záručnej doby, ktorá je obvykle 2 roky, ale ešte aj dlho po tom. Kúpiť bránu cez rôzne e-shopy je samozrejme cenovo výhodnejšie, ale len v prípade, ak je zákazník technicky zdatný a dokáže si bránu namontovať a servisovať sám.

Aké garážové brány sú najobľúbenejšie u zákazníkov a prečo?

Najobľúbenejšie u zákazníkov sú sekcionálne garážové brány. Hlavne z dôvodu ceny, ale tiež preto, lebo majú široký sortiment farieb a dizajnov. Sekcionálne brány sa pri otváraní zasúvajú pod strop garáže, takže nepotrebujú žiaden priestor pred garážou.

Vzhľadom sú najobľúbenejšie pásové vyhotovenia, ktoré sú univerzálne a hodia sa ku každému typu domu. Najbežnejšia povrchová úprava je tzv. povrch woodgrain, ktorý pripomína pomarančovú kôru. Takto povrchovo upravené sekcie sú najodolnejšie voči drobným škrabancom alebo znečisteniu.

V súčasnosti sú veľmi obľúbené sivé a antracitové vyhotovenia, no klasikou zostáva aj naďalej biela. Antracitová farba sa však neodporúča na brány inštalované s orientáciou na juh, kde by ich silné slnečné žiarenie mohlo znehodnotiť.

Montáž takejto brány na garáž pre jedno auto trvá približne 4 hodiny a nie sú potrebné žiadne špeciálne prípravy. Stačí jedna 220V zásuvka na strope, v prípade ak je brána ovládaná pohonom.

Je potrebná pravidelná údržba garážových brán? Ako sa treba starať o bránu, aby slúžila čo najdlhšie?

Údržba garážovej brány je veľmi jednoduchá. V podstate ju stačí udržiavať čistú. Hlavne vo vodiacich dráhach sa občas vyskytne znečistenie, ktoré potom môže brániť plynulému pohybu brány.
Ideálne je, ak si zákazník dohodne s dodávateľom servisnú zmluvu na záručný aj pozáručný servis. Približne raz ročne by mali byť kovové prvky na bráne ako pružiny a rôzne skrutky premazané a skontrolovaný aj elektrický pohon.
Samozrejme aj pri najpoctivejšej údržbe sa môže prihodiť niečo, čo znefunkční bránu. Najčastejšie vplyvom nárazu do spodnej sekcie, občas môže zlyhať elektrický pohon či jednoducho nastať únava materiálu.

Najčastejšie sa môžete stretnúť s roztrhnutými pružinami, vypadnutými vodiacimi kolieskami, nefunkčným diaľkovým ovládačom či prehnutou sekciou. Vtedy je dobré, ak máte vopred dohodnutú firmu, ktorá rýchlo príde a pomôže problém odstrániť.

Návrat hore